ANASAYFA                                                                                                                                          GİRİŞ SAYFASI

MFÖ

1
MFÖ

(Müzik Ansiklopedisi) Kültür - Sanat.

Download - İndir

MFÖ

MFÖ

Mazhar Fuat Özkan, kısaca MFÖ, Türk pop ve rock müzik grubu. Mazhar Alanson, Fuat Güner ve Özkan Uğur’dan oluşmaktadır. 1984 yılında çıkardıkları Ele Güne Karşı Yapayalnız ile müzik hayatlarına başlayan grup; bu albümdeki “Ele Güne Karşı”, “Güllerin İçinden”, “Bu Sabah Yağmur Var İstanbul’da”, “Yalnızlık Ömür Boyu” gibi şarkılarla dikkat çekti. 1985 ve 1988 yıllarında sırasıyla “Diday Diday Day” ve “Sufi” şarkılarıyla Türkiye’yi Eurovision şarkı yarışmasında temsil ettiler.

1965 yılında Fuat Güner’in elindeki The Beatles plağını gören Mazhar Alanson plağı beraber dinleme teklifi etti ve Mazhar ve Fuat’ın tanışması böyle gerçekleşti. İkili, öncelikle Kaygısızlar grubunda çalıştı. Kadrosunda Ali Serdar, Semih Oksay ve Fikret Kızılok gibi isimleri barındırdılar. Daha sonra Barış Manço ile çalışmaya başladılar. Bu arada da grubun bir diğer ismi Özkan Uğur, Mazhar ve Fuat ile 1971’de tanıştı ve kısa bir süre Kaygısızlar’ın bir elemanı olduktan sonra grubun dağılması ile Kurtalan Ekspres, Erkin Koray, Ersen ve Dadaşlar gibi isimlerle çalıştı.

Kaygısızlar’dan sonra Mazhar ve Fuat beraber müzik yapmaya başladı. Mazhar – Fuat’ın tek albümü Türküz Türkü Çağırırız 1973’te çıktı. Ancak, “Güllerin İçinden”‘in ilk halinin de bulunduğu bu albüm çok fazla ilgi görmedi. Albümden birkaç 45’lik çıktı. Mazhar ve Fuat, yanlarına Özkan Uğur, Ayhan Sicimoğlu ve Galip Boransu’yu alarak 1976’da İpucu Beşlisi’ni kurdu. Grup bir 45’lik çıkardı. “Heyecanlı” şarkılarına İzzet Öz tarafından da bir klip çekildi. Bu klip Türkiye’nin ilk klibi sayılmaktadır.

Grubun ayrılmasından sonra grup üyeleri ayrı ayrı müzikal çalışmalara başladılar. Fuat Güner ve Özkan Uğur, Ferhan Şensoy’un Şahları da Vururlar oyunu için beste yaptılar ve bu müzikal oyunda sahneye çıkıp söylediler. Ferhan Şensoy’la ortaklıkları “Kahraman Bakkal Süpermarkete Karşı” oyunuyla devam etti.
Mazhar ve Fuat, “Merhaba Müzik” müzikalinde yer aldılar. Özkan Uğur 1978-79 arasında Galip Boransu ve Cengiz Teoman ile Grup Karma’yı kurdu. 1978 Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali’ne “İmkansız” şarkılarıyla katılıp dördüncü oldular.

KURULUŞ
Ayrı geçen bir süreden sonra Özkan Uğur, Mazhar ve Fuat’a katıldı ve 1980’de “Mazhar Fuat Özkan” doğdu. Grubun ilk çalışması 1980 yazında bir kez daha düzenlenen “Merhaba Müzik” müzikali oldu. Bunu Nükhet Duru’nun başrolünde olduğu “Nükhet Duru ile 10 Yıl Geçti” müzikali takip etti. Grup, ilk olarak Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil etmek için çalışmalara başladı. Grup, 1981 Eurovision Şarkı Yarışması ön elemesinde Nükhet Duru ile “İstanbul İstanbul” şarkısını yorumladı ancak jüri şarkının Ayşegül Aldinç yorumunu Türkiye finallerine seçti[1]. Bir sene sonra ise Mazhar Fuat Özkan, Şenay’a “Müzikle Yaşam” şarkısında eşlik etti ve şarkı 1982 Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye finallerine kaldı. Ancak, grup üyeleri kayıtların Eurovision için yapıldığını bilmedikleri için bu karara itiraz etti ve şarkı finallerden çekilmek zorunda kaldı.
Aynı sene grup, Onno Tunç’un düzenlemesini yaptığı Alanson bestesi “Doldum Doldum” ile yarışmaya katıldı ancak ön elemeleri geçemediler. Şarkının klibi 1982 yılında TRT’nin “Teleskop” programında yayınlandı. Grubun adı daha sonraki Eurovision elemelerinde de anılsa da 1985 yılına kadar grup, elemelere katılmadı.

Adlarını yavaş yavaş duyurmaya başlayan grubun üyeleri bir yandan da Sezen Aksu, Ajda Pekkan ve Seyyal Taner gibi isimlerin arkasında çaldı. Bu dönemle ilgili bir Mazhar Alanson anısı şöyledir:

“ Ajda Pekkan ile bir gün Bebek Belediye Gazinosu’nda sahneye çıktık, çalıyoruz. Bir şarkının başında Ajda şarkının sözlerini unutmaz mı? Herkesin eli ayağı birbirine dolaştı. Ajda büyük bir ustalık göstererek bize döndü “Gördünüz mü, bensiz olmuyor” dedi.
Sahnede öyle kalakaldık. Seyircilere döndü, o malum girizgâh “bir iki üç” dedi ve parçaya girdi. Ama bu sefer de biz çalmıyoruz. O anda verilen spontane bir karar. Ajda şaşkına döndü. Arkasında müzik yok. Biz de dedik ki “Demek bizsiz de olmuyormuş.” Tabii bu ilişki hemen sona erdi. Çünkü o bir stardı. „
Ajda Pekkan ile çalışmalarından kazandıkları parayı Fuat Güner stüdyoya yatırdı ve müzik çalışmalarına hız verdiler.
1981’de besteleri “Ele Güne Karşı”yı Seyyal Taner’e sundular ancak sanatçı TRT’den boykot yediği için albümü çıkaramadı. Böylece şarkı MFÖ’ye kaldı ve 3 sene sonra bu şarkı ile grup patlama yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir