ANASAYFA                                                                                                                                          GİRİŞ SAYFASI

Anathema

0
Anathema

(Müzik Ansiklopedisi) Kültür - Sanat.

Download - İndir

İngiliz doom metal grupları dendiğinde aklımıza ilk gelen isimler hiç şüphesiz Paradise Lost, My Dying Bride ve Anathema’dır.Bu 3 grup da tıpkı doom’un diğer mihenk taşları olan The Gathering, Theatre of Tragedy ve Pradise Lost gibi zamanla değişim geçirip önce gothic sonra rock kulvarına doğru kaymış olsalar da insan ruhunun en derinine işleyebilmeyi hala başarıyorlar. Bunlardan Anathema, belki de Türkiye’de en fazla hayran kitlesine sahip olanı; çünkü ülkemizi sık sık ziyaret eden grubun bu sayede her gelişinde hayran kitlesini genişlettiği ve sağlamlaştırdığı bir gerçek.

Liverpoollu müzisyenlerin macerası 1990 yılının yazında Pagan Angel ismiyle başladı. Klasik doom metal olarak şekillenen ilk demoları “An Iliad of Woes”u kaydettikten sonra, 1991 yılının Ocak ayında demonun çıkmasıyla isimlerini Anathema(Tanrı’nın ya da kilisenin lanetine uğramış, aforoz edilmiş) olarak değiştirmeye karar verdiler. Bolt Thrower ve Paradise Lost’u destekledikleri konserlerde ülkelerinde ciddi bir fan kitlesi kazandıktan sonra yavaş yavaş tüm Avrupa’da tanınmaya başladılar. 1991’de çıkan ‘All Faith is Lost’ isimli ikinci demoları dergilerden olumlu eleştiriler aldı. Demonun ardindan, 1992’de ilk resmi kayitlari Witchhunt Records tarafından piyasaya sürüldü. Aynı yıl grubun ‘They Die’ isimli ilk single’ı Witchhunt Records etiketiyle piyasaya çıktı. İlk basımında tükenen bu kayıtta, basçı olarak Jamie Cavanagh yerine Duncan Patterson bulunuyordu. Peaceville Records’un dikkatini çeken grup, 1992 Ekim’inde yayınlanacak olan Peaceville Compilation ‘Volume 4’ için ‘Lovelorn Rhapsody’ isimli parçayı kaydetti. Daha sonra şirketle 4 albüm için anlaşma imzaladı ve Kasım ’92’de klasik doom metal tarzındaki “The Crestfallen” ep’si piyasaya sürdü. Aynı sene, Cannibal Corpse’un İngiltere turnesinde ön grup olarak yer aldı. O dönemde kadroda Darren White(vokal), Vincent Cavanagh ve Daniel Cavanagh(gitarlar), Duncan Peterson(bas gitar), John Douglas(davul) yer alıyordu.

İlk albüm “Serenades” Şubat 93’te piyasaya sürüldü ve Metal Hammer’da ayın albümü seçildi. Aynı zamanda “Sweet Tears” videosu MTV’de gösterildi ve oylama sonucu ayın albümü seçildi. Grup geniş bir İngiltere turuna ve aynı plak şirketinde olan gruplarla (My Dying Bride, At the Gates) özel bir gösteriye katıldı. Daha sonra At The Gates ile beraber İngiltere konserlerine devam etti ve 15 günlük kısa bir Avrupa turnesi geçirdi. Romanya, Hollanda ve Belçika’daki festivalleri de içine alan ilk uzun Avrupa turnesi Ocak 94’te tamamlandı ve grup uzun süredir beklenen mini albümü “Pentecost III”yi kaydetmeye koyuldu. Gecikmeler “Pentecost III”nin çıkışını ’95 Mayısına kadar sürükledi. Grup o sıralar ikinci albümünü kaydediyordu ve grupta ayrılık rüzgarları esmeye başlamıştı. Vokalist Darren White gruptan ayrılması üzerine bu görevi gitarist Vincent Cavanagh üstlendi.

Yeni albüm “The Silent Enigma” Ekim ’95’te piyasaya çıktı. Son kadro değişikliğinden sonra bu albüm büyük bir başarının da habercisi oldu. Paradise Lost ile İngiltere turundan başlayarak yeniden uzun bir Avrupa turnesine çıktılar. Bu arada Dynamo Festivali’nde de başarılı bir performans sergilediler. Kasım 96’da çıkan bir sonraki albüm “Eternity”, daha önce görülmemiş bir müzikal gelişimin kanıtıydı. Vincent’ın vokalleri gruba bambaşka bir hava katmıştı. Basından epey övgü alan grup, Haziran ’97’de davulcu John Douglas gruptan ayrılmasıyla bir yara daha aldı. John’un yerine eski Solstice ve My Dying Bride davulcusu Shaun Steel geçti. 1998 Haziran’ında grubun en çok ses getiren albümü olan “Alternative 4” çıktı. Albüm turunun başlangıcında yine kadro değişiklikleri baş gösterdi. Efsanevi basçı Duncan Patterson müzikal farklılıklar nedeniyle gruptan ayrıldı. Yerine Duncan’ın diğer grubu olan Dreambreed’de birlikte çaldığı Dave Pybus geçti. Ayrıca My Dying Bride’ın eski klavyecisi Martin Powell da gruba katıldı. Sürpriz bir değişiklikle, John Douglas gruba geri döndü.

Grup, 9 Ekim 1998 tarihinde de İstanbul’da bir konser verdi. 400 civarı seyircinin izlediği ve Asafated’ın ön grup olarak çıktığı konserde mükemmel sahne performansıyla büyük beğeni topladı. Bu arada Peaceville ile sözleşmesi sonlanan grup Music For Nations’la anlaştı. 1999 Haziran’ında bu şirketin bünyesinde kaydedilen ilk albüm “Judgement”ı piyasaya sürüldü. Cavanagh kardeşler bu albümü 1998’de kaybettikleri anneleri Helen Cavanagh’a adadılar. Duncan’ın yokluğuna rağmen bu albümden yine övgüyle söz edildi. Grup, aynı sene Dynamo Festivali’nde çaldı. Matin Powell’ın Cradle Of Filth’e katılmak için gruptan ayrılmasından sonra yine eski Cradle Of Filth klavyecisi Les Smith gruba dahil oldu. Bu arada 28 ve 29 Ocak 2000 tarihlerinde Anathema, efsanevi Non-Serviam dergisinin katkılarıyla ikinci defa İstanbul’daki dinleyicisiyle buluştu.

Grup, Ekim 2001’de “A Fine Day To Exit” i piyasaya çıkardı. Albümün çıkışından hemen önce Dave Pybus gruptan ayrılacağını duyurdu ve Cradle Of Filth’te bas görevini üstlendi. Bu albümden sonraki turlarda geçici olarak George Roberts gruba yardımcı oldu. 2001 ve 2002 yıllarında “Resonance” ve “Resonance 2” adında en iyi Anathema parçalarının toplandığı iki albüm piyasaya sürüldü. “Resonance” yavaş, bayan vokal ve balad parçalardan oluşan; “Resonance 2” ise “Judgement” albümü öncesindeki kayıtlardan ve grubun daha sert parçalarını içeren bir toplama niteliğindeydi.

Anathema, Kasım 2003’te grubun son albümü “A Natural Disaster” yayımlandı. Artık grupta basçı olarak (yeniden) Cavanagh kardeşlerin üçüncüsü Jamie Cavanagh vardı. Grup Haziran 2004’te Rock İstanbul kapsamında üçüncü kez ülkemizde bulundu. Hemen sonrasında da Ekim’de Türkiye turnesine çıkacağını açıkladı. Kasım 2004’te gecikmeli DVD “Were You There?” Music For Nations etiketiyle piyasaya çıktı. Grup, 20 Mayıs 2005 tarihinde, Harbiye Açık Hava Tiyatro’sunda verdiği konserle 5. kez Türkiye’de bulunmuş oldu. Bu konserin önemli bir özelliği, kayıt edilmesiydi. Grup daha sonra Mayıs 2006’da ve 2007’nin Ekim ayında iki Türkiye turnesi daha gerçekleştirdi.

Grubun Steven Wilson prodüktörlüğünde kaydedilecek olan 2008 tarihli yeni albümünün “Everything” adını taşıyacağı söylenmişti; fakat daha sonra “Paradigm Shift” olarak değiştirildi. Grup, şarkılarını albüm öncesinde çıkacağı Avrupa turnesinde seslendirecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir