ANASAYFA                                                                                                                                          GİRİŞ SAYFASI

Eagles

1
Eagles

(Müzik Ansiklopedisi) Kültür - Sanat.

Download - İndir

1970’in hayatını kazanmak için stüdyo grupluğu yapan elemanları bir gün kendi albümlerini yapmaya karar verirlerse ne olur?
John Baylon adlı prodüktör bu dört genci yani; Glenn Frey (gitar), Bernie Leadon (banjo, mandolin), Randy Meisner (bas) ve Don Henley’i (davul) bir araya getirir. O sıralar bir stüdyo grubudurlar ancak daha sonra yaptıkları Rondstadt’ın bir labeli olan Asylum’un dikkatini çeker. Ve apar topar ilk albüm yayınlanır. Birde bakmışlar ki albüm Top 40’ın üst sıralarında…
Başarı 73 albümü “Desperado”yu getirmiştir. Albüm ‘Desperado’ adlı ilk büyük hitlerini de barındırmaktadır ve yüzlerce grup bu şarkıyı coverlayarak gruba olan saygısını göstermiştir.

“Best of My Love” şarkısıyla bir numarayı kaptırmazlar ve ‘On The Border’ bu şarkıyla patlar. Müzik dünyasının arayış içinde olduğu, çeşitli müzik tarzlarının yarattığı kaos ortamında bir Rock grubunun elde ettiği başarı elbette ki yadsınamazdı. Onun için hiç beklemeden yeni albüm “One of This Nights”ı piyasaya sürerler. Albümden ‘Lyin’ Eyes’ ilk 10’a girerken, 4 Grammy birden alınmıştır bu albümle.

Bu albümlerle Rock Dünyası’ndaki büyüklüğü tescillenen Eagles 86’da bir greatest hits albümü çıkarır. Rock dünyasının en fazla satan gruplarından biridirler artık. Joe Walsh’ı gruba geri çağırırlar ve 77’de grubun en büyük hiti diyebileceğimiz ‘Hotel California’yı yayınlarlar. O meşhur uzun gitar soloları ve elbette ki hikayesi oldukça duygusal olan bir şarkıdır bu.

Kadrodaki bazı problemleri Meisner’ın yerine Timothy Schmidt’i alarak çözerler. Bununla birlikte ‘Heartache Tonight.’ şarkısı ile de ünlenen 79 tarihli “The Long Run” albümlerini de piyasaya sürerler.

81’de dağılma noktasına gelir grup. Grup elemanlarından bazıları solo kariyerlerine başlar bazıları ise başka gruplara katılır. Bu dönemde en başarılı olan Eagles elemanı kuşkusuz Henley’dir. ‘The End of the Innocence’ şarkısı ile Grammy ödülünü alır ve adı artık başarılı şarkıcı, söz yazarları arasında geçmektedir.

94’de grup tekrar bir araya gelir ve bir yığın stadyum konserinden sonra yine çıktığı an bir numara olan “Hell Freezes Over”ı yayınlarlar. Birliktelik kısa sürer fakat o ana kadar yaptıkları 98’de Rock and Roll Hall of Fame’e girmeleri için yeterlidir.

Yıl 2001’i gösterdiğinde tüm albümleri ile 83 milyondan fazla albüm satan gruplar arasına girerler. Yani Dünya tarihinin Elvis Presley, Beatles ve Led Zeppelin’den sonra en fazla albüm satan grupturlar onlar.

2001 bununla bitmeyecekti elbette. Kartallar geri döneceklerini duyurdukları anda bütün Dünya ayağa kalkar ve bu haberi kutlar. Evet kartallar geri döndüler. Konserlerine start veren grup 2001’in son aylarında yeni albümlerini piyasaya çıkaracağını açıkladı.

Stüdyo albümleri

1972 – Eagles 22
1973 – Desperado
1974 – On the Border
1975 – One of These Nights
1976 – Hotel California
1979 – The Long Run
2007 – Long Road Out of Eden

Live albümleri

1980 – Eagles Live
1994 – Hell Freezes Over

Toplama albümleri

1976 – Their Greatest Hits (1971-1975)
1982 – The Eagles Greatest Hits, Vol. 2
1985 – The Best Best of the Eagles
1994 – The Very Best of the Eagles (1994)
2000 – Selected Works: 1972-1999
2001 – The Very Best of the Eagles (2001)
2003 – The Very Best of the Eagles (2003)
2005 – Eagles Box Set

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir