ANASAYFA                                                                                                                                          GİRİŞ SAYFASI

Judas Priest

0
Judas Priest

(Müzik Ansiklopedisi) Kültür - Sanat.

Download - İndir

1969 yılında İngiltere’nin Birmingham şehrinde gitarcı K.K.Downing ile yakın arkadaşı bascı Ian Hill tarafından kuruldu. Vokalde Alan Atkins ile davulda John Ellis tarafından tamamlanan kadrosuyla ilk konserini 1971’de Essington’da veren grubun adı Atkins’in eski grubunun adıydı.
1971 sonunda Ellis’in yerine davula Chris Campbell geçti ve 1972 yılının tümünü yollarda geçiren gruptan bu kez 1973 yılında Atkins ile Campbell birlikte ayrildi.

Bu ayrılık sonrası grubun kaderi değisecekti. Onların yerine Hiroshima isimli gruptan solist Rob Halford ile davulcu John Hinch geldi. Bu kadroyla küçük bir İngiliz plak şirketi olan Gull Records ile anlaşma imzaladılar ve ilk albümleri “Rocka Rolla”yi (1974) yaptılar.

Bu albümün kaydından önce gruba ikinci gitarci olarak Glenn Tipton katılmıştı. Eylül 1974’te yayınlanan albüm pek de başarılı olmadı. 1975’te Hinch’in yerine gelen Alan Moore ile grup ikinci albümü “Sad Wings of Destiny”yi (1976) piyasaya sürdü. Oldukça iyi tepkiler alan albüme rağmen grubun mali durumunda bir değişiklik olmadı. Ancak albümün başarısı sonucu grup CBS Records ile anlaşma imzaladı ve davulda bu kez Simon Philips ’in yer aldiği “Sin After Sin”i (1974) yaptı. Ancak turneye davulda Les Binks ile çıktılar ve ilk kez Amerika’yı da programlarına alarak Led Zeppelin’in ön grubu oldular.

Daha sonra çıkan “Stained Class” (1978) , “Killing Machine (1978) , “Unleashed in the East (1979) gibi albümlerle Judas Priest ismini giderek daha büyük kitlelere duyurdu ve başarılarına yenilerini ekledi. “Unleashed in the East in hemen ardından Les Binks ayrılmış, yerine ise Trapeze grubundan Dave Holland geçmişti. Yeni kadro ile 1980’de “British Steel piyasaya çıktı. 1982’de çıkardığı “Sereaming for Vengeance ile başarısının zirvesine çıktı, platin plak ödülleri kazandı ve heavy metal’in en büyük gruplarından biri olma yolunda ilk adımlarını attı. Bu arada grup davulcu değişiklikleri yaşamaya devam ediyordu. Ancak 1984 tarihli “Defenders of the Faith le sertliğinin en aşırı ucunu ortaya koydu. Öte yandan daha ticari bir çizgiye oturmuş olan “Turbo (1986) o gün için yumuşak ve ticari görünse de birkaç yıl sonra yeniden gündeme geldi ve heavy metal içinde yer alan techno-pop kolunun çıkış kaynağı oldu. Ancak 1988 yılı albümleri “Ram It Down ile sert yapısına döndü. Oldukça basarılı olan albümün ardından Dave Holland ayrıldı ve yerini Scott Travis doldurdu. 1990’da yayınlanan son stüdyo albümü “Painkiller ile grup en sert çalışmasını yaptı, gitaristlerinin birer virtüöz olarak sololarda ortaya koydukları teknik gövde gösterileri, basla davulun alışılmışın ötesinde öne çıkışları ve vokalin genç solistleri utandiracak yorumuyla Judas Priest , “Heavy Metal Gods sıfatını kazandıkları kariyerini zirvede noktaladı.

1992 yılında Rob Halford, gruptan ayrıldı ve gitarda Russ Parrish ve davulda Scott Travis ile birlikte Fight isimli yeni bir grup kurarak yoluna devam etme kararı aldı. 1997 yılında grup yeni solisti Tim Owens ile “Jugulator isimli albümü yayınladı. Aynı yılın sonunda Glenn Tipton, ilk solo albümü “Paint It Black i yayınladı. Halford ise Two isimli yeni grubu ile “Voyeur isimli albümü çıkardı. Judas Priest ise “Genocide isimli albümle 2000 yılında yeni çıkışını yaptı.

30 yıldır müzik yapan ve ilk çalışmaları yumusak olan Judas Priest , giderek daha sert bir çizgiye kaydı; bu açıdan kariyerine sert baslayan, ama zaman içinde yumuşayan grupların aksine giderek sertleşen neredeyse tek grup oldu. Yaptığı çalışmaların hemen hemen hepsiyle heavy metal’in gelişiminde etkili bir rol oynadı. “Unleashed in the East ve “British Steel albümleri ile platin plak kazandılar, “Screaming for Vengeance ve “Turbo albümleri 1 milyondan fazla sattı, bu uzun yolda “Sin After Sin ile “Priest Live! hariç tüm çalışmaları gruba altın plak getirdi. Kariyerlerinin ilerleyen dönemlerinde heavy metal tanrıları olarak “kutsandilar ; 20 yılın sonunda kariyerlerini noktaladıklarında heavy metal’in en büyük gruplarından biri olmuşlardı.

Tim Owens ile birlikte 2 stüdyo 2 live albüme imza atan Judas Priest , 2003 yılında Rob Halford ile bir re-union gerçekleştirir ve grup eski efsane kadrosunu tekrar oluşturur. Rob Halford’un gruba dönmesi ile ilgili hiçbir sorun çıkarmayan Tim Owens, sessiz sedasız Iced Earth ile anlaşır ve orada vokal yapmaya başlar.

Rob Halford ile 2004 Yılında başlayan Reunion konserleri tüm dünyada büyük yankı uyandırır ve ardından 2005 senesinde Angel Of Retribution albümü ile dünya sarsılmıştır. Rob Halford , Judas Priest ile birlikte 15 senenin ardından ilk kez albüm yapmıştır. Böylelikle Priest eski dünlerine tekrar dönmüş olur.

Diskografi
1974 – Rocka Rolla
1976 – Sad Wings Of Destiny
1977 – Sin After Sin
1978 – Stained Class
1979 – Hell Bent For Leather
1979 – Unleashed in the east
1980 – British Steel
1981 – Point Of Entry
1982 – Screaming For Vengeance
1984 – Defenders Of The Faith
1986 – Turbo
1987 – Priest … Live !
1988 – Ram it Down
1990 – Painkiller
1993 – Metal Works 73-93
1997 – Jugulator
1998 – Meltdown Live 98
2001 – Demolition
2003 – Live In London
2004 – Metalogy – 4 CD
2005 – Angel of Retribution
2006 – The Essential Judas Priest
2008 – Nostradamus

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir