ANASAYFA                                                                                                                                          GİRİŞ SAYFASI

Pantera

0
pantera

(Müzik Ansiklopedisi) Kültür - Sanat.

Download - İndir

Gitar ve vokalde Terry Glaze, gitarda Darrel Abbott, bas gitarda Rex Brown ve bateride Vince Abbott tarafından 1981 yılında Teksas’ta kurulan Pantera, ilk albümü “Metal Magic”i 1983 senesinde çıkardı. Kiss, Aerosmith ve Deep Purple’ın yoğun etkisinin hissedildiği müziğiyle olumlu eleştiriler alarak Quite Riot, Stryper ve Dokken gibi gruplarla konserler verdi. Bu arada grup 1984 yılında ikinci albümü “Projects in the Jungle” ile gelişmekte olduğunu gösterdi ve çizgisini giderek kendine özgü bir noktaya taşımaya başladı. Grup üzerinde Kiss’in etkisi azalmaya, ancak Def Leppard’ın ilk dönemlerinin etkisi çoğalmaya başlamıştı. Öte yandan grup elemanları isimlerini değiştirdiler. Glaze ismini Terence Lee, Darrell Abbott ismini Diamond Darrell, Rex Brown ismini Rex Rocker, Vince Abbott ise ismini Vinnie Paul yaptı. Bu arada gruba vokalde Phil Anselmo katıldı ve bu kadro ile “Power Metal” adlı çalışmayı 1988 yılında piyasaya çıkardılar.

Megadeth’ten gelen teklifi geri çeviren Diamond Darrell’ın ve Phil Anselmo’nun etkisiyle grubun çizgisi thrash metalle power metal arasında bir yere ulaştı ve grup “Cowboys From Hell” (1990) ile büyük bir başarı elde etti. Ardı ardına gelen ödüller ve Teksas’taki idolleri efsanevi Ozzfest ile çıktıkları turne ile hakkettikleri emeklerinin meyvelerini toplamaya başladılar. Bu arada turne sırasında yeni albüm için yeni bir parça hazırlamışlardı: Yesterday Don’t Mean Shit. Grubun bateristi Vinnie bu yeni parça için şöyle diyordu: “Bu yeni albüm için hazırlanmış ilk parça,” ve ekliyordu “sanırım albümün kodunu bu parça kuracak.”

İşte bu parçayla kurdukları kod onlara 1992’de “Vulgar Display of Power”, 1994’te (bilbordlara bir numara olan) “Far Beyond Driven” ve 1994 yılında “The Great Southern Trendkill” albümlerini getirdi. “The Great Southern Trendkill memleketleri Teksas’ta kaydettikleri ilk albümdü. Vinnie artık şöyle diyordu: “Şimdi kaderimizi tamamen kontrol altına almış bulunuyoruz. Bizim istediğimiz de buydu..”

Grubun 2000 senesinde çıkan “Reinventing the Steel”, ve son olarak tüm efsane parçalarını topladıkları, Elektra Records etiketli “The Best of Pantera” (2003) albümleri de mevcut. Tüm bunların haricinde “Cowboys From Hell”, “The Vulgar Video” ve “Watch it Go” isminde üç adet video albümlere de sahipler. Grup best of albümleri çıktıktan sonra 2003 senesinde dağıldı. 22 senelik müzik maceralarını sona erdirdi.

Pantera dağıldıktan sonra Dime ve kardeşi Vinnie müzik kariyerlerine kurdukları bu grup ile devam ettiler. Grubun tarzı genelde Pantera’ya yakındı fakat biraz daha modern bir havası vardı. 2004’de ilk albümlerini çıkarmışlardı fakat aynı yılın sonunda Dimebag Darrell bir konserdeyken cinayete kurban gitti.8 Aralık 2004 tarihinde Ohio eyaletindeki bir Damageplan konserinde Dimebag Darrell, Nathan Gale denen bir kişi tarafından sahnede vuruldu. Vurulduğunda 38 yaşındaydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir