ANASAYFA                                                                                                                                          GİRİŞ SAYFASI

Diken

0
Diken

(Müzik Ansiklopedisi) Kültür - Sanat.

Download - İndir

Diken Taylan Ayık tarafından Eylül-92 tarihinde kuruldu.

Grubun ilk kadrosu ancak 94 yılında oluşabildi; Solo gitar ve vokalde Taylan, davulda Özgür Yazıcı, bas gitarda Ersan Aslan ve ritm gitarda da Taylanın kardeşi Oytun’dan oluşan bu kadro ile grup ilk konserini Kocaeli’de küçük bir tiyatroda verdi.

Diken

Diken

95 yılına henüz girmişlerdi ki şehir dışında bir üniversiteyi kazanan davulcuları gruptan ayrılmak zorunda kaldı. Taylan, Yahya ve Ersanı da gruptan uzaklaştırdı.

Bu olayların hemen arkasından, “Existent” grubundan Fatih Balcı, Diken’in yeni basçısı olarak iş başındaydı. Bir-iki kayıt denemesi yapıldı. Daha sonra yetenekli bir gitarist olan; Tansel Coşkuner de onlara katıldı, ardından davula da Fatih Elbaş geçti.

98 yılına girildiğinde ellerinde bir demo kaydından başka hiç bir şey yoktu..Fakat basçı Fatihin tesadüfen, Zihni Müziğin gruplardan demo kayıtları beklediğini duyması, işlerin rengini tamamıyla değiştirecekti.Taraflar, prensipler üzerinde anlaştıktan sonra 5 yıllık bir sözleşme imzaladılar.

O sırada, gitarist Tansel gruptan ayrıldığını açıkladı. Apar topar yeni bir gitaristle görüşüldü; artık Levent Karakuş kadrodaydı. Grup elemanları Fatih Elbaş ile de yollarını ayırdı. Serhat Aral adındaki bir arkadaşlarını davulcu olarak aldılar. Ayrıca Levent’in yerine, Serdar C. Demir’i getirdiler.

Daha albüm müzik marketlere ulaşamadan Özgür Erdovan’ın davulları üstlenmesi kadro değişikliklerine son noktayı koyacaktı.

Hedef Büyük adıyla kaydedilen bu ilk albüm, Underground piyasa’da fırtına gibi esti. “Hedef Büyük”, Türk Heavy Metal tarihinde bir ekoldü artık.Grubun epik içerikli şarkı sözleri oldukça büyük tartışma konusu oldu ve zaman zaman alaya alındı. Diken, ırkçı-faşist eğilimli olmakla suçlandı. Grup bu suçlamalar karşısında sessiz kalmayı tercih etti.

Bu arada gitarist Serdar gruptan ayrıldı. Pentagram’ ın eski gitaristi Murat Net, bir dergide gördüğü “Diken gitarist arıyor” ilanına müracaat etmiş ve tereddütsüz kabul edilmişti. Ne yazık ki grupla sadece tek bir konserde çalacak kadar uzun bir ilişkisi oldu. Onun hemen arkasından Whisky’den henüz ayrılmış olan Arif Deniz Toker gruba büyük bir istekle katıldı. Fakat Arif de çok geçmeden ayrılmak zorunda kaldı.

99 yılında, 4 parçalık bir E.P. nin kayıtlarına başlanmak üzereydi. The Climb grubundan Gökalp Ergen’in, E.P. nin prodüktörlüğünü ve solo gitarlarını üstlenmesi ile kayıtlara başlandı.

Albüm 99 yılının son günlerinde piyasaya sürülürken, Taylan da apar topar gruptan ayrıldı. E.P. “Düşlerim Ölümsüzdür” ismini taşıyordu.

Taylan’ın ayrılışı ile birlikte davulcu Özgür ve basçı Fatih, yeni bir solist arayışına koyuldular. ascraeus’un eski solisti Hakan Kurtyılmaz ile görüşüldü ve bu görüşmeler olumlu sonuçlandı.Aynı gruptan Emir Erkal’ın gitarları üstlenmesiyle de grubun son kadrosu oluşturulmuş oldu.

Fakat kısa süre sonra Emir Amerika’ya giderken Fatih ve Özgür de Hakan ile yollarını ayırmaya karar verdiler. Eylül 2000’de, sekiz yıllık uğraşıdan sonra Diken; yorgun ve yenik bir savaşçı gibi savaş alanını terk ediyordu…

2001 yılında Taylan, davulcu Özgürle irtibata geçerek tekrar bir şeyler yapabileceklerini söyledi.Grup 2001 yılı sonlarında yeni bir albüm için tekrar bir araya geldi.Grup, Diken’de yer almak isteyen Özgür Öztürk adındaki genç bir gitarist ile birkaç deneme yapmaya karar verdi. Bu şekilde başlayan birliktelik; 2003 yılında yayınlanacak olan “Ay Batarken” adlı albümün kadrosunu oluşturmuştu.

Albümün yayınlanmasından sadece bir kaç ay sonra, Özgür Öztürk vatani görevini yapmak üzere gruptan ayrılınca, Fırat Öz, grubun solo ve ikinci gitarlarını Özgür’den devraldı.

Şanssızlıklar, terslikler, albümün hakkını maddi-manevi alamayışları, sahne alamamaları ve en sonunda da grubun soundu ile ilgili olarak yaşadıkları karamsar ve şiddetli tartışmalar neticesinde Fatih, Özgür ve Fırat eş zamanlı olarak aldıkları bir kararla grubu dağıttıklarını Taylan’a bildirdiler. Tarihler 11 Haziran 2004’ü gösterirken Diken kavgalı-gürültülü ve çok muammalı bir şekilde dağılmıştı artık…

2007’nin başlarında Faih BALCI’nın %50sine sahip olduğu isim haklaırını Taylan AYIK ile yaptığı bir anlaşma sonucu Taylan AYIK solo projesinin adını DİKEN olarak değiştirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir