ANASAYFA                                                                                                                                          GİRİŞ SAYFASI

Nightwish

3
nightwish

(Müzik Ansiklopedisi) Kültür - Sanat.

Download - İndir

Nightwish’te en çok öne çıkan eleman Tarja Turunen olmasına rağmen, grubun fikir babası ve tetikleyicisi aslında klavyeci Tuomas Holopainen. Tuomas yanına grubun şimdiki kadrosundada bulunan iki elemanı alıyor (Tarja ve Emppu) ve üç şarkı kaydediyor. bu şarkıların tamamı akustik ve davulsuz. sonra bu parçaların davullu ve distortion’lı halini merak eden elemanlar, gruba Jukka Nevalainenide alıp bu parçaları tekrar kaydediyorlar. 1997 nisanında stüdyoya giren grup 7 şarkı kaydeder. bu şarkıları duyan spinefarm grupla iki albümlük bir anlaşma imzalar. Ağustosta tekrar stüdyoya giren grup 4 yeni şarkı daha kaydeder, ve The Carpenter adlı single’ı piyasaya sürer. Bu single Finlandiya resmi listelerinde 8. sıraya kadar yükselir, hemen ardından kasımda Angel Fall First albümü piyasaya çıkar ve aynı listede bu albümde 31. sıraya kadar yükselir.

Bu albümden sonra grup konserlere çıkmaya başladı ancak 97-98 arasında Jukka Nevalainen ve Emppu’nun askerde olması dolayısıyla sadece 7 konser verebildi. Bu arada Spinefarm’da “bu grupta iş var” düşüncesiyle albüm anlaşmasını 3’e yükseltti.

98 Aralıkta ise ikinci albüm Oceanborn Finlandiyada piyasaya sürüldü. Bu albüm hem Finlandiyada oldukça büyük ilgi gördü, 5. sıraya kadar yükseldi (Angel Fall First 31’de kalmıştı), hatta bu albümden önce çıkan Sacrament of Wilderness single’ı haftalarca bir numarada kaldı. İki üç ay sonra albüm Finlandiya dışındada piyasaya sürüldü. Dışarda da büyük ilgi gören albüm sayesinde grup turlara başladı ve büyük organizasyonlara katıldı. 99 Ağustos’unda almanyada Sleeping Sun, Walking in the Air, Swanheart, Angels fall first parçalarını içeren single çıkarıldı ve ilk ayında 15 bin adet sattı. Oceanborn ve Sacrament of Wilderness Finlandiyada altın plak kazandı ve grup Rage’le birlikte 26 konserlik bir Avrupa turuna çıktı.

2000’in başlarında ise grup başka bir klasik olan wishmasterı kaydetmek için tekrar stüdyoya giriyor. Bu arada grup Eurovision’da Finlandiyayı temsil etmek için Sleepwalker adlı parçayla elemelere giriyor ancak başarılı olamıyor.

2000’in mayısında Wishmaster yayınlanıyor ve hemen ardından tura çıkılıyor. Bu arada Finlandiyada bir ilk gerçekleşip, bir metal grubu resmi Finlandiya listelerinde birinci sıraya yükseliyor ve 3 hafta boyunca ordan inmiyor. Ayrıca Almanya listelerine 21 ve Fransa listeleride 66. sıradan giriyor.
29 aralık 2000’de Finlandiyada gerçekleştirilen konser From Wishes To Eternity adı altında sadece Finlandiyada DVD olarak piyasaya sürülüyor.
Spinefarm’la bir albümlük anlaşma daha imzalayan Nightwish Gary Moore’un “Over The Hills And Far Away” şarkısını, Angel Fall First’deki “Astral Romance” ve iki yeni şarkı ile kaydediyor ve bunları bir EP’de topluyor.

MCD olarak platinium’a kadar giden”Over The Hills And Far Away”‘in klibi Ağustos 2001’de Finlandiyada çekiliyor. O seneki turun sonunda Nightwish dağılma sınırına geliyor ancak bazı değişikliklerle grup yoluna devam ediyor.

Century Child 2002 Mayıs’ında çıkıyor ve Finlandiya’da iki saatte satış rekorları kırıyor. Bu sırada Nightwish, Finlandiya’da hem single hem albüm listelerine birinci sıradan giriyor. Almanya’da 5, Avusturya’da 15. sıradan listeye giren grup, Temmuz’da neredeyse tüm konserlerin biletlerinin tükendiği bir Güney Amerika turuna çıkıyor. Brezilya’da Century Child’ın ilk versiyonu kısa zamanda tükeniyor. Century Child, 2002’de Finlandiya’nın en çok satan ikinci albümü oluyor. Bu albümden sonra bir ara veren grup elemanları başka gruplarda çalmaya devam ediyor. (Jukka Sethian ve Bitch Driven ile, Tuomas Sethian ve For My Pain, Timo Rautiainen&Trio; Niskalaukaus ile, Emppu Altar ile, Marco ise Tarot ile). Bu ara bir yılı geçmiyor ve 2003’ün başında yeni albüm kayıtları için tekrar stüdyo’ya giriliyor. 60.000 satan Century Child’ın başarasıyla 2003’ün çoğu yollarda geçiyor. 2003 boyunca End Of Innocence adlı DVD için materyal toplanıyor ancak çıkış tarihi sürekli erteleniyor. 2003 Ekim’inde çıkan DVD, o sırada albüm kayıtlarına devam ediyor. 5. albümleri “Once”, Nightwish’in tarihinde en önemli albümleri olarak görülüyor. Bu arada Finlandiya Başkanı Tarja Halonen, Nightwish’in başarılarından dolayı Tarja Turunen ve kocası Marcelo Cabuli’yi Geleneksel Bağımsızlık Günü’ne davet ediyor.

2004 yılı yorucu bir stüdyo ortamında geçiyor ve “Once” albümünün ilk single’ı “Nemo” piyasaya çıkıyor. Büyük bütçeli bir klip çekiliyor bu şarkıya. Bu albümle firma değiştiren grup, yeni albümünü Nuclear Blast altında çıkarıyor ancak albümün Finlandiya dağıtımı için tekrar Spinefarm Records’la anlaşıyorlar.

Single “Nemo” ve albüm “Once”, Finlandiya’da satışa çıktığı ilk günde “Gold Record” ödülü alıyor ve Nightwish tarihinin en büyük konser turu olan “Once” turuna başlıyorlar.

2005 yılının sonunda o çok konuşulan ve hayranları büyük şoka uğratan ve kimselerin bir açıklama getiremediği olay, Nightwish’in solisti Tarja Turunen gruptan ayrıldığı konuşuluyor.2005 Ekim’de Tarja web sitesinde bir mektup yazarak hayranlarına sesleniyor.Artık Nightwish yoluna Tarja’sız devam edecek…

24 Mayıs 2007 de Nightwish yeni solistlerini açıklıyor.Anette Olzon. 1971 doğumlu ve müzisyen bir aileden gelen Anette Nightwish’den önce Alyson Avenue, Disdain, Take Over gruplarıyla çalışmış. Nightwish yeni solistini de bir single ile duyuruyor.Eva adlı single ile hayranlarına tekrar buluşmayı hedefliyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir