ANASAYFA                                                                                                                                          GİRİŞ SAYFASI

Placebo

0
Placebo

(Müzik Ansiklopedisi) Kültür - Sanat.

Download - İndir

Brian Molko (vokal, gitar, bas) 1974 (Amerikan asilli)
Steve Hewitt (bateri, perküsyon, dijeridu) 1972 (Ingiliz asilli)
Stefan Olsdal (bas, akustik & elektro gitar, piyano) 1974 (Isveç asilli)

Brian Molko (gitar-vokal), Stefan Olsdal (bas) ve Steve Hewitt (davul)’dan oluşan üçlü Placebo için her şey 1980 yılında başladı… İkisi de 8 yaşlarında olan Brian ve Stefan, Lüksemburg’da Amerikalı çocukların gittiği bir okulda eğitim görüyorlardı. Brian’ın 17 yaşında Londra’ya taşınması gerekir ve bu yüzden ikili ayrılmak zorunda kalır. Ne şanstır ki ikili, yıllar sonra Londra’daki Kensington Metrosunda karşılaşır ve uzun uzun sohbet ederler. O günün akşamında Brian’ın evinde müzik yapmaya karar vermeleri, Placebo için atılan ilk adımdı. Stefan, Brian’ın gitar çalışına ve vokaltarzına hayran kalır ve grup kurma fikirleri akıllarına yatar.Tek eksiklerinin iyi bir baterist olduğuna karar verirler. Stefan’ın arkadaşı olan ve perküsyon okumak için Londra’da bulunan İsviçre asıllı Robert Schultzberg’i de aralarına alarak “Ashtray Heart” adlı bir grup kurarlar.

İlk olarak art-rock bir anlayışa sahip olan grup özellikle davulcu Schultzberg’in etkisiyle new-wave punk tarzını yakaladı.Üçlü birlikte demo kaydetmeye başlar ve bunlar arasındaki “You Blew Me Away” müzik yapımcılarının ilgisini çekmeyi başarır.1995’te yayınlanan single “Bruise Pristine” ile, müzikseverlere ilk çalışmalarını sunmanın mutluluğunu yaşadılar. “Bruise Pristine”, Michael Stipe, Bono, David Bowie, Marilyn Manson gibi önemli isimlerin dikkatini çekti.. 1995’te ;Bush, Ash, Whale, Weezer gibi önemli grupların alt grubu olarak turnelere başlarlar. 1996’da ise David Bowie’nin alt grubu olarak çıktıkları turneden sonra,grup David Bowie’den de tam not almayı başarır. Bu başarının ardından 97 yılında David Bowie 50. yaşgünü partisi için gruptan bir konser vermelerini ister.Bu fırsatı çok iyi kullanan Placebo artık kendini tam anlamıyla göstermiştir ve bir çok müzik otoritesi tarafından tam not almayı başarmıştır. Alternatif müzik piyasasının uzun süredir çıkardığı en büyük isimleren biri olarak lanse edilir Placebo. Bir süre sonra Brian ve Stefan ikilisi ile Robert arasında bazı anlaşmazlıklar çıktı.Brian daha sonraları Robert için anlaşılması imkansız bir homofibik olduğunu dile getirmişti.Robert’in gruptan ayrılmasıyla yeni bir baterist arayışına giren Placebo, Breed adındaki grupta çalan Steve Hewitt’in teklifi kabul etmesiyle son buldu.Steve kuşkusuz yapılabilecek en iyi seçimdi. Steve ile kaydettikleri “Without You I’m Nothing” albümü, 1998 yılında raflardaki yerini aldı. “Without You I’m Nothing” ile başarısı iyice artan placeboyu diğer indie grupları arasından kopartıp modern rock ilahlari konumuna taşıdı.

Grubun ünü,ingiltereden tüm dünyaya yayılır ve 2000 senesinde üçüncü stüdyo albümleri Black Market Music’i çıkarırlar. Bu albüm diğerlerine göre içerisinde barındırdığı punk gitarlar, rap vokalleri ve elektronik öğelerle değişik bir sound yakalamıştır,böylece placebo kendini tekrar eden bir grup olmayacağını açıkca göstermiştir.

Placebo ilk defa Fransa listelerinde 1. ,Almanya’da ise 5. sıraya kadar yükselmeyi başarır. İngiltereden Rusyaya dek uzanan başarılı yurne kapsamında 9 aralık 2000’de Hilton Convention & Exhibition Center’da,İstanbulda da unutulmaycak bir konser verdiler.

Bir süre kendini özleten placebo nihayet 2003 senesinde çıkardığı Sleeping With Ghosts albümüyke dikkatleri yine üzerine çekmeyi başardı.Yine farklı bir sounda sahip olan bu albüm elektronik ve placebonun kusursuz rock soundunu bir araya getirmişti.Bu albümle birlikte bir de cover albümü çıkardı, bununla da yetinmedi ve aynı albüme Live in Paris 2003-Soulmates never die adlı bir dvd çıkaran placebo yine müzik otoritelerini ve hayranlarını tam anlamıyla tatmin eden bir başarı sağlamış oldu. 13 Eylül 2003’te ,Creamfields festivali kapsamında 2. kez İstanbul’da konser verdi.
2004’ün ocak ayında çıkardıkları “Once More With Feeling” ile tüm placebo singlelarını biraraya topladılar.Once More with Feeling DVDsinde de bu singlerın videoları yer almakta.Singlelarla beraber iki yeni şarkı da kaydedildi.”i do” ve “twenty years”.Twenty years da placebonun unutlmaz singleları arasında yer aldı.

2006’nın mart ayında 5. stüdyo albümleri Meds geldi.Yine listelerin üst sıralarında yer alan albüm fanlar tarafından da çok beğendi.Uzun bir turne yapan grup,Rock’n Coke festival kapsamında 3 Eylül tarihinde yine İstanbulda bir konser verdi.

PLACEBO’yla ilgili notlar;

1999 İngiltere’de en önemli müzik ödüllerinden biri olan BRIT Awards ‘ın töreninde, aynı sahnede beraber Trex’in “’20th Centuy Boy” unu yorumladılar. Aynı yılın yazında ise “Without You I’m Nothing” in yeni versiyonunu kaydettiler.

n Placeboyapımcılığını Michael Stipe’ın üstlendiği “Velvet Goldmine” filminin birkaç karesinde boy gösterdi. Bu film, öncülüğünü Mark Bolan’ın yaptığı ve David Bowie tarafından uzun süre devam eden glam rock fırtınasının çıkışı üzerine yapılmıştı.

“Taste In Men”, hem müziği, hem de sözleriyle şimşekleri üzerine çekti.

Brian, grubun kurulmasından önce tiyatro okuyordu. Daha sonra fikrini değiştirerek müzik yapmaya ve tüm çalışmalarını gruba yoğunlaştırmaya karar verdi. Ülkemizin başarılı gruplarından Mor ve Ötesi ilk placebo konserinde alt grup olarak sahne almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir